share
1399/04/15
به همت پژوهشکده فرهنگ و معارف قرآن صورت می گیرد:
پاسخ به شبهه اقتباس مطالب قرآن از کتاب مقدس

مدیر گروه مطالعات تطبیقی پژوهشکده فرهنگ و معارف قرآن پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی با بیان اینکه برخی شبهه ای مطرح کردند که قرآن مطالب خود را از کتاب مقدس اقتباس کرده است و قرآن اصالت ندارد، از انتشار کتابی در پاسخ به این شبهه خبر داد.

حجت الاسلام والمسملین محمدعلی مبینی در گفت و گویی اظهار داشت: یکی از بحث هایی که مستشرقان معمولاً ناظر به قرآن مطرح کردند، بحث اصالت قرآن است.

وی گفت: برخی شبهه ای مطرح کردند که قرآن مطالب خود را از کتاب مقدس اقتباس کرده است و قرآن اصالت ندارد و اخیراً مستشرقان این شبهه را نقد و این دیدگاه را انکار کردند و رأی به اصالت قرآن دادند.

عضو هیأت علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی تصریح کرد: خانم انجلیکا نویورث طرفدار اصالت قرآن است و دیدگاه مستشرقان سابق را نقد کرده و یک رویکرد همدلانه با مسلمانان دارد؛ آقای دکتر موسوی علیزاده دیدگاه نویورث را به خوبی مطرح کرده و توصیف خوبی انجام داده و دیدگاه ایشان را قابل نقد دانسته و مورد انتقاد قرار داده است.

وی با اعلام خبر انتشار این اثر در آینده نزدیک به همت دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم افزود: این اثر تألیف حجت الاسلام والمسلمین سید حامد علیزاده است که پروژه مذکور روبه اتمام بوده و به زودی منتشر خواهد شد.

مدیر گروه مطالعات تطبیقی پژوهشکده فرهنگ و معارف قرآن با بیان این که پروژه مذکور در قطب تعمیق ایمان دینی و مقابله با فرق انحرافی قطب های فکری و فرهنگی دفتر تبلیغات اسلامی تصویب شده است، تصریح کرد: در میز قرآن کارگروهی با عنوان «قرآن و مستشرقان» با نظارت حجت الاسلام والمسلمین واعظی «رییس دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم» وجود دارد که این پروژه زیر نظر این کارگروه، در حال انجام است.

وی در پایان خاطرنشان کرد: این پروژه یک ناظر دارد و بعد از اعمالِ نکات ارزیاب ها در کارگروه «قرآن و مستشرقان» تأیید و تصویب می شود.